| Brand | Vishay |
| Part Number | VS-ST230S12P1VPBF |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Mounting Type | Thread Mount |
| Package Type | TO-93 |
| Rated Average On-State Current | 230 A |
| Brand | Vishay |
| Part Number | VS-ST230S12P1VPBF |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Mounting Type | Thread Mount |
| Package Type | TO-93 |
| Rated Average On-State Current | 230 A |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 1200 V |
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 1200 V |
| Dimensions | 35 x 30.33 x 49.5 mm |
| Maximum Gate Trigger Current | 150 mA |
| Maximum Gate Trigger Voltage | 3 V |
| Maximum Holding Current | 600 mA |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Peak On-State Voltage | 1.55 V |
| Thyristor Type | SCR |
| Pin Count | 3 |
| Repetitive Peak Off-State Current | 30 mA |
| Surge Current Rating | 5970 A |

Have a requirement?
Chat with us