| Engine Power | 85 hp |
| Operating Weight | 5810 kg |
| Brand | Volvo |
| Model | G60 |
| Blade Width | 3048 mm |
| Min Turning Radius | 5029 mm |













| Engine Power | 85 hp |
| Operating Weight | 5810 kg |
| Brand | Volvo |
| Model | G60 |
| Blade Width | 3048 mm |
| Min Turning Radius | 5029 mm |
| Top Speed- Forward | 32 km / hr |
| Top Speed- Reverse | 32 km / hr |
| Blade Height | 483 mm |
| Fuel Tank Capacity | 148 L |
| Overall Height | 2896 mm |
| Front Axle Weight | 1760 kg |
| Rear Axle Weight | 4050 kg |
| Blade Thickness | 16 mm |
| Max Lift Above Ground | 305 mm |
| Overall Length | 6350 mm |
| Tyre Size | Front: 15 x 19.5, TL - 8 PR (G-2), Rear: 16.9 x 24, TL - 6 PR |
| Engine Model | Cummins 4B3.9 |
| Engine Displacement | 3.92 L |
| Alternator Output | 12 V / 65 A |


Have a requirement?
Chat with us