| Engine Power | 148-179 hp |
| Operating Weight | 15150 kg |
| Brand | Volvo |
| Model | G710B |
| Blade Width | 3658 mm |
| Min Turning Radius | 7747 mm |













| Engine Power | 148-179 hp |
| Operating Weight | 15150 kg |
| Brand | Volvo |
| Model | G710B |
| Blade Width | 3658 mm |
| Min Turning Radius | 7747 mm |
| Top Speed- Forward | 39.8 km / hr |
| Top Speed- Reverse | 28.5 km / hr |
| Blade Height | 635 mm |
| Fuel Tank Capacity | 378.5 L |
| Overall Height | 3378 mm |
| Steering Range/ Angle | 72º |
| Front Axle Weight | 4394 kg |
| Rear Axle Weight | 10757 kg |
| Blade Thickness | 22 mm |
| Max Lift Above Ground | 432 mm |
| Max Drop Below Ground | 813 mm |
| Blade Side Shift- Right | 673 mm |
| Blade Side Shift- Left | 673 mm |
| Maximum Blade Angle | 90° |
| Overall Length | 9093 mm |
| Tyre Size | 13 x 24 - 12 PR (G-2) |
| Engine Model | Volvo D7DGAE2 |
| Engine Displacement | 7.1 L |
| Alternator Output | 24 V / 80 A |
| Batteries | 2 X 12 V / 660 CCA |



Have a requirement?
Chat with us