| Maximum Power Voltage | 31.50 V |
| Application Class | A |
| Backsheet Thickness | Greater than or equal to 300 micron |
| Junction Box | IP67 rated enclosure with bypass diodes |
| Dimensions | 1640 x 990 x 40 mm (LXWXT) |
| Maximum Power | 285 W |













| Maximum Power Voltage | 31.50 V |
| Maximum Power | 285 W |
| Maximum Power Current | 9.05 A |
| Open Circuit Voltage | 37.90 A |
| Short Circuit Current | 9.75 A |
| Module Efficiency at STC | 17.56% |
| Rated Voltage | 1000VDC / 1500VDC |
| Application Class | A |
| Backsheet Thickness | Greater than or equal to 300 micron |
| Junction Box | IP67 rated enclosure with bypass diodes |
| Dimensions | 1640 x 990 x 40 mm (LXWXT) |
| Mounting Holes Pitch | 1000x942 mm (YxX) |
| Solar Cells per module | 60/10x6 (Units/Arrangement) |
| Brand | Waaree Solar |
| Model | WSM-285 |
| Frame Material | Anodized Aluminum Alloy |
| Connector Type | IP67 rated / MC4 compatible |
| Cables | 4 mm2 cross section |
| Solar Cell Type | Mono crystalline Silicon |
| Front Cover Thickness | 3.2/4.0 mm |
| Safety Class | II |
| Fire Safety Class | C |
| Weight Of The Modules | 0.10 - 4.90 Kgs |
| Front Cover Material | Tempered & Low Iron Glass |
| Encapsulate | Ethylene Vinyl Acetate |

Have a requirement?
Chat with us