

| Brand | WeEn |
| Part Number | BT138X-600,127 |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Type | TO-220F |
| Pin Count | 3 |
| Brand | WeEn |
| Part Number | BT138X-600,127 |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Type | TO-220F |
| Pin Count | 3 |
| Rated Average On-State Current | 12 A |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 600 V |
| Repetitive Peak Off-State Current | 0.5 mA |
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 600 V |
| Surge Current Rating | 105 A |
| Dimensions | 10.3 x 4.6 x 9.3 mm |
| Maximum Gate Trigger Current | 70 mA |
| Maximum Holding Current | 30 mA |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Peak On-State Voltage | 1.65 V |


Have a requirement?
Chat with us