| Brand | WeEn |
| Part Number | BT139-800E |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Type | TO-220AB |
| Pin Count | 3 |
| Brand | WeEn |
| Part Number | BT139-800E |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Type | TO-220AB |
| Pin Count | 3 |
| Rated Average On-State Current | 20 A |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 800 V |
| Repetitive Peak Off-State Current | 0.5 mA |
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 800 V |
| Surge Current Rating | 170 A |
| Dimensions | 10.3 x 4.7 x 16 mm |
| Maximum Gate Trigger Current | 25 mA |
| Maximum Holding Current | 45 mA |
| Peak On-State Voltage | 1.6 V |

Have a requirement?
Chat with us