




| Brand | Whirlpool |
| Model Number | 3DCOOL 5S-W HT-I/ODU |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star BEE Rating |
| Type | Split |
| Coil Material | Aluminium |













| Brand | Whirlpool |
| Model Number | 3DCOOL 5S-W HT-I/ODU |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star BEE Rating |
| Type | Split |
| Coil Material | Aluminium |
| Dehumidification | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Warranty | 1 Year on Comprehensive Unit , 10 years on compressor & 5 years on condensor |
| Covered in Warranty | Warranty of the Product is Limited to Manufacturing Defects Only. |
| Not Covered in Warranty | Parts: air filter/front grill is not covered in the warranty The warranty does not cover installation/demonstration Accessories external to the system The product is not used according to the instructions given in the instruction manual Defects caused by improper use as determined by the company personnel Modification/alteration of any nature is made in the electrical circuitry or physical construction of the set Site (premises where the product is kept) conditions that do not confirm to the recommended operating conditions of the machine Defects due to cause beyond control like lightning, abnormal voltage, acts of god, while in transit to service centers or purchaser's residence |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
| Indoor W x H x D | 105 cm x 32 cm x 23.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 12.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 81 cm x 58.5 cm x 28 cm |
| Outdoor Unit Weight | 31 kg |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1450 W |
| In The Box | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, User Manual, Warranty Card |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Color | Snow White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 2580.0 W |
| Compressor | Rotary |





Have a requirement?
Chat with us