| Brand | Wurth Elektronik |
| Part Number | 686110148922 |
| Connector Gender | Female |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Contact Plating | Tin over Nickel |
| Brand | Wurth Elektronik |
| Part Number | 686110148922 |
| Connector Gender | Female |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Contact Plating | Tin over Nickel |
| Termination Method | Solder |
| Current Rating | 1 A |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Voltage Rating | 100 V ac/dc |
| Series | WR-FPC |
| Termination Type | ZIF Bottom Contact |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of Contacts | 10 |
| Number Of Rows | 1 |
| Body Orientation | Horizontal |
| Pitch | 1 mm |

Have a requirement?
Chat with us