| Brand | Wurth Elektronik |
| Part Number | 686114183422 |
| Connector Gender | Female |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Plating | Tin over Nickel |
| Brand | Wurth Elektronik |
| Part Number | 686114183422 |
| Connector Gender | Female |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Plating | Tin over Nickel |
| Termination Method | SMT |
| Current Rating | 800 mA |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Voltage Rating | 50 V ac |
| Series | WR-FPC |
| Termination Type | Top Contact |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of Contacts | 14 |
| Number Of Rows | 1 |
| Body Orientation | Horizontal |
| Pitch | 1 mm |

Have a requirement?
Chat with us