| Brand | Wurth Elektronik |
| Part Number | 74479976210 |
| Inductance | 1 μH |
| Maximum DC Resistance | 93 mΩ |
| Maximum DC Current | 1.8 A |
| Packaging Type | 0806 (2016M) |
| Brand | Wurth Elektronik |
| Part Number | 74479976210 |
| Inductance | 1 μH |
| Maximum DC Resistance | 93 mΩ |
| Maximum DC Current | 1.8 A |
| Packaging Type | 0806 (2016M) |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Dimensions | 2 x 1.6 x 0.9 mm |
| Series | WE-PMMI |
| Maximum Self Resonant Frequency | 12 MHz |
| Shielded | Yes |
| Inductor Construction | Multilayer |
| Core Material | Metal Alloy |
| Moulded | Yes |

Have a requirement?
Chat with us