| Brand | Wurth Elektronik |
| Part Number | 890324023002CS |
| Capacitance | 5.6 nF |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage | 275 V ac |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Brand | Wurth Elektronik |
| Part Number | 890324023002CS |
| Capacitance | 5.6 nF |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage | 275 V ac |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Tolerance | ±10% |
| Series | WCAP-FTX2 |
| Lead Diameter | 0.6 mm |
| Lead Pitch | 10 mm |
| Insulation Resistance | >30000 mΩ |
| Lead Length | 4 mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Dissipation Factor | <0.50 %@ 100 kHz |
| Suppression Class | X2 |
| Capacitor Family | Film |
| Dimensions | 13 x 5 x 10 mm |

Have a requirement?
Chat with us