| Engine Power | 160 kW |
| Operating Weight | 16100 kg |
| Brand | XCMG |
| Model | GR215A |
| Blade Width | 4270 mm |
| Min Turning Radius | 7.3 m |













| Engine Power | 160 kW |
| Operating Weight | 16100 kg |
| Brand | XCMG |
| Model | GR215A |
| Blade Width | 4270 mm |
| Min Turning Radius | 7.3 m |
| Top Speed- Forward | 38 km / hr |
| Top Speed- Reverse | 23 km / hr |
| Blade Height | 610 mm |
| Overall Height | 3470 mm |
| Max Lift Above Ground | 450 mm |
| Max Drop Below Ground | 500 mm |
| Maximum Blade Angle | 90° |
| Overall Length | 9180 mm |
| Engine Model | Dongfeng Cummins 6CTAA8.3-C215-II |



Have a requirement?
Chat with us